
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 50 mA |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 50 mA |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Load Regulation | 30 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Regulators | 1 |
Stock: 47
Distributors
pcbx
Unit Price$2.02022
Ext.Price$2.02022
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.02022 | $2.02022 |
| 10 | $1.74634 | $17.46340 |
| 25 | $1.54115 | $38.52875 |
| 50 | $1.36007 | $68.00350 |
| 100 | $1.20028 | $120.02800 |
| 300 | $1.15988 | $347.96400 |
| 500 | $1.12084 | $560.42000 |
| 1000 | $1.08562 | $1085.62000 |
